Osoby, które zarządzają gabinetem stomatologicznym, lecznicą dla zwierząt, przychodnią lub kliniką medycyny estetycznej z pewnością borykają się z kłopotem odpadów medycznych. Są to pozostałości po pracy takich właśnie placówek, jednak nie są to zwyczajne odpady. Najczęściej materiały z leczenia czy zabiegów kosmetologicznych są na ogół niebezpieczne i mogą powodować np. rozprzestrzenianie się chorób. W związku z tym musimy realizować odpowiedzialną utylizację odpadów medycznych. Aby znaleźć właściwą placówkę, polecamy współpracę z naszą spółką. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, którą zamieściliśmy poniżej.
Sprawdź nasze strony międzymiastowe – wybierz województwo:
Jak pomagamy gabinetom lekarskim i weterynaryjnym w utylizacji odpadów?
Z jakiego powodu warto nas wybrać? Powodów jest wiele, także dlatego, że działamy na polskim rynku od lat i posiadamy niezbędne doświadczenie w wyszukiwaniu odpowiednich placówek do utylizacji odpadów medycznych w Polsce. Jesteśmy przede wszystkim:
profesjonalni – nasze działania ograniczają się nie tylko do wyszukania właściwej placówki, lecz także na koordynowaniu całego procesu wywozu i przetwarzania odpadu. Współpracujemy jedynie z podmiotami, które posiadają odpowiednie uprawnienia oraz solidnie wykonują swoje zlecenia.
skupieni na kliencie – aby dopasować do Twoich preferencji najlepszą z opcji utylizacji odpadów medycznych, zbierzemy od Ciebie informacje i skonstruujemy specjalne zindywidualizowane zlecenie. Na jego podstawie rozpoczniemy research. W ten sposób otrzymasz wyjątkową propozycję ofertową dopasowaną do Twoich wymagań.
proekologiczni – nasi partnerzy to podmioty, które zajmują się ekologicznym neutralizowaniem odpadów medycznych, a niekiedy ich recyklingiem. Jesteśmy skupieni na funkcjonowaniu w ramach zrównoważonego rozwoju, a także działamy w myśl założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Zależy nam na wykorzystaniu pozostałości w efektywny sposób.
legalnym przedsiębiorstwem – współpracujemy jedynie z podmiotami, które posiadają aktualny wpis do BDO oraz wszystkie niezbędne dokumenty zezwalające na obrót odpadami medycznymi. Sami także pomagamy naszym klientom np. w wystawianiu Kart Przekazania Odpadu.
Aby skontaktować się z nami, lub wyrazić chęć skorzystania z usług, należy zgłosić się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego lub infolinii.
Szczegóły utylizacji odpadów medycznych
O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz z naszą pomocą zrealizować wywóz odpadów medycznych? Między innymi o tym, że:
skupiamy się na współpracy z podmiotami takimi jak: szpitale, kliniki specjalistyczne, laboratoria, studia tatuażu, piercingu, kosmetologiczne, kliniki medycyny estetycznej, gabinety weterynaryjne. Współpracujemy także z innymi podmiotami gospodarczymi generującymi odpady medyczne.
od podmiotów gospodarczych wymagamy wpisu do systemu BDO,
jeśli nie posiadasz wpisu do BDO, warto skorzystać z naszego wsparcia przy zakładaniu konta w tym systemie,
nie ma minimum logistycznego – indywidualna wycena obejmuje wszelkie ilości odpadów,
wymaga się, aby odpady medyczne zostały odpowiednio posegregowane, tj. aby znajdowały się w workach/pojemnikach o odpowiednich kolorach,
każde opakowanie z odpadami musi zostać oznaczone kodem odpadu, a także datą wytworzenia,
oferujemy naszym klientom usługę odbioru odpadów medycznych w abonamencie – nasi partnerzy miesięcznie, za stałą kwotę, będą wywozić z danej lokalizacji określone ilości pozostałości,
aby się do nas zgłosić wystarczy tylko uzupełnić formularz zgłoszeniowy lub też zdecydować się na telefon do naszych konsultantów.
Zamów z nami odbiór odpadów medycznych w 5. prostych krokach!
Pierwszym krokiem jest wyrażenie chęci skorzystania z naszej usługi. Możesz się do nas zgłosić telefonicznie, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego lub wiadomości e-mail na adres biuro@wastemaster.pl.
Następnie należy scharakteryzować posiadane przez siebie odpady medyczne. Należy podać ich ilość, rodzaj, postać, poziom zagrożenia, jaki reprezentują, a także ich lokalizację. Dzięki tym informacjom będziemy mogli rozpocząć wycenę. Na tym etapie doprecyzujemy także kwestię BDO oraz płatności za usługę.
Czas na wycenę odpadów medycznych. Nasi pracownicy, w oparciu o Twoje informacje oraz dane rynkowe, opracują rzetelną wycenę, która będzie użyteczna podczas składania oferty.
Po tym, jak otrzymasz e-maila z propozycją abonamentu na odbiór odpadów medycznych, możesz zdecydować, czy takie warunki Ci odpowiadają. Po zaakceptowaniu warunków oferty podpiszesz umowę na abonament.
Na końcu czas na finalizację usługi. Na tym etapie czas na płatności, ustalenie stałego terminu wywozu odpadów medycznych oraz kwestii związanych z systemem BDO. W razie wszelkich wątpliwości zachęcamy do kontaktu!
Odpady medyczne – rodzaje, segregowanie i kody
Odpady medyczne to pozostałości, które są generowane w ramach działalności placówek medycznych związanych z kosmetologią, tatuażem, fryzjerstwem itp. Najwięcej odpadów medycznych produkuje się w szpitalach, placówkach medycznych, domach spokojnej starości oraz pomocy społecznej czy też w laboratoriach medycznych. Warto wiedzieć, że na ogół odpady medyczne są to bardzo niebezpieczne odpady, które mogą przysłużyć się do rozprzestrzeniania chorób, zakażeń czy też infekcji. Dlatego musimy zadbać o ich właściwą utylizację.
Ważne jest nie tylko przekazanie pozostałości odpowiednim służbom, lecz także odpowiednie ich składowanie. Należy oddzielać trzy frakcje odpadowe, które następnie umieszcza się w specjalnych kolorowych workach lub pojemnikach. Oto przykład segregacji odpadów medycznych ze względu na rodzaj:
odpady zakaźne – umieszczamy je w czerwonych wiadrach, pojemnikach lub podwójnych workach,
odpady niebezpieczne – umieszczamy je w żółtych wiadrach, pojemnikach czy podwójnych workach (ostre odpady powinny znajdować się w pojemnikach z grubego plastiku),
odpady inne niż niebezpieczne – umieszczamy w niebieskich, zielonych lub czarnych wiadrach, pojemnikach czy workach.
Warto mieć na uwadze, że sama segregacja odpadów medycznych nie wystarcza. Musimy trzymać pozostałości w odpowiednich warunkach przez odpowiedni okres. Jest to istotne zwłaszcza w laboratoriach. W temperaturze 18 stopni Celsjusza możemy przechowywać pozostałości zakaźne przez 24 godziny, a w temperaturze do 10 stopni Celsjusza – nie dłużej niż 72 godziny. Jakie możemy wyróżnić przykłady odpadów medycznych? Między innymi:
odpady patologiczne (biohazardowe) – tkanki, narządy, krew, płyny ustrojowe i usunięte części ciała,
odpady farmaceutyczne – przeterminowane leki, niewykorzystane preparaty, odpady z produkcji leków,
odpady infekcyjne – materiały zarażone lub potencjalnie zarażone patogenami, np. bandaże, gaziki, rękawice, waciki,
odpady radiologiczne – odpady związane z diagnostyką i terapią radiologiczną (np. leki cytotoksyczne).
Oprócz tego warto mieć świadomość, jakie kody odpadów medycznych możemy wyróżnić. Jest to niezwykle ważne z perspektywy uzupełniania ewidencji w BDO, wypisywania Karty Przekazania Odpadu czy też wypełniania Karty Ewidencji Odpadów Niebezpiecznych. Są to następujące kody:
18 01 – odpady z opieki okołoporodowej, diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej,
18 01 01 – narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wyłączeniem 18 01 03 – materiały skażone),
18 01 02* – części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania (z wyłączeniem 18 01 03 – materiały skażone),
18 01 03* – inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, wywołujące lub mogące stanowić zagrożenie wywołania chorób u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady), z wyłączeniem 18 01 80 (zużyte peloidy) i 18 01 82 (pozostałości po posiłkach pacjentów),
18 01 04 – inne odpady niż wymienione w 18 01 03 (np. nieskażone opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy),
18 01 06* – chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne,
18 01 07 – chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż wymienione w 18 01 06,
18 01 08* – leki cytotoksyczne i cytostatyczne,
18 01 09 – leki inne niż wymienione w 18 01 08,
18 01 10* – odpady amalgamatu dentystycznego,
18 01 80* – zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej o właściwościach zakaźnych,
18 01 81 – zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej, inne niż wymienione w 18 01 80,
18 01 82* – pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych,
18 02 – odpady z badań, diagnozowania, leczenia i profilaktyki weterynaryjnej,
18 02 01 – narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wyłączeniem 18 02 02 – materiały chorobotwórcze),
18 02 02* – inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt,
18 02 03 – inne odpady niż wymienione w 18 02 02,
18 02 05* – chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne,
18 02 06 – chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż wymienione w 18 02 05 (zawierające substancje niebezpieczne),
18 02 07* – leki cytotoksyczne i cytostatyczne,
18 02 08 – leki inne niż wymienione w 18 02 07.
Każdy odpad medyczny powinien być opatrzony etykietą informacyjną. Jest to bardzo ważne w kontekście ich wywózki. Na każdym pojemniku lub worku powinna znaleźć się etykieta zawierająca informacje dotyczące: kodu odpadów medycznych przechowywanych w pojemniku, nazwy wytwórcy odpadów medycznych, powinien się na niej znaleźć numer REGON wytwórcy odpadów medycznych, numer księgi rejestrowej wytwórcy odpadów medycznych w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, data i godzina otwarcia (rozpoczęcia użytkowania) oraz data i godzina zamknięcia. W razie wątpliwości lub chęci skorzystania z naszych usług – zachęcamy do kontaktu!
FAQ – najczęściej zadawane pytania o utylizację odpadów medycznych
1. Gdzie wyrzucać odpady medyczne?
Odpady medyczne powinny być wyrzucane w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, takich jak punkty zbiórki odpadów medycznych w szpitalach, klinikach czy przychodniach. Istnieją też firmy specjalizujące się w odbiorze i utylizacji odpadów medycznych, które zapewniają odpowiednie pojemniki i dbają o ich bezpieczne przetwarzanie.
2. Jakie są przykłady odpadów medycznych?
Odpady medyczne to bardzo zróżnicowana grupa pozostałości, która obejmuje nie tylko odpady ze szpitali, klinik, czy salonów kosmetycznych, lecz także lecznic dla zwierząt czy salonów tatuażu. Wobec tego można wymienić następujące przykłady odpadów medycznych:
odpady patologiczne (biohazardowe) – tkanki, narządy, krew, płyny ustrojowe i usunięte części ciała,
odpady farmaceutyczne – przeterminowane leki, niewykorzystane preparaty, odpady z produkcji leków,
odpady infekcyjne – materiały zarażone lub potencjalnie zarażone patogenami, np. bandaże, gaziki, rękawice, waciki,
odpady radiologiczne – odpady związane z diagnostyką i terapią radiologiczną (np. leki cytotoksyczne).
3. Jakie to są odpady medyczne?
Odpady medyczne to pozostałości po funkcjonowaniu szpitali, klinik, poradni leczniczych, przychodni, gabinetów stomatologicznych, gabinetów weterynaryjnych, salonów fryzjerskich, tatuażu czy piercingu. Do przykładów takich pozostałości zalicza się igły, narzędzia chirurgiczne, pozostałości po posiłkach pacjentów, bandaże pokryte wydzielinami czy też amputowane kończyny lub przeterminowane leki.
4. Jak dzieli się odpady medyczne?
Odpady medyczne dzieli się na:
odpady medyczne zakaźne – umieszczamy je w czerwonych wiadrach, pojemnikach czy podwójnych workach,
odpady medyczne niebezpieczne – umieszczamy je w żółtych wiadrach, pojemnikach czy podwójnych workach (ostre odpady powinny znajdować się w pojemnikach z grubego plastiku),
odpady medyczne inne niż niebezpieczne – umieszczamy w niebieskich, zielonych lub czarnych wiadrach, pojemnikach, workach.
5. Jaki kod na odpady medyczne?
Kody odpadów medycznych znajdują się w grupie nr 18. Gromadzi ona wszystkie możliwe pozostałości ze szpitali, klinik, lecznic dla zwierząt czy też salonów tatuażu lub piercingu. Przykładowe kody to: 18 01 02* – części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania, 18 01 82*, czyli pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych.
6. Jaki kod odpadów mają igły?
Igły, jako odpady medyczne, mają kod: 18 01 01, czyli narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wyłączeniem 18 01 03 – materiały skażone) lub 18 02 01, czyli narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wyłączeniem 18 02 02 – materiały chorobotwórcze).
7. Co wrzucamy do czerwonego pojemnika na odpady medyczne?
Do czerwonego pojemnika na odpady medyczne wrzuca się odpady zakaźne, które mogą stanowić zagrożenie biologiczne. Najczęściej są to przedmioty ostre (np. igły, skalpele), zakażone bandaże, opatrunki, rękawiczki, a także inne materiały, które mogły wejść w kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zasad segregacji odpadów medycznych ze względu na ich potencjalne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Podsumowanie usługi
Nasza firma specjalizuje się w utylizacji odpadów medycznych, oferując kompleksowe usługi dla gabinetów stomatologicznych, lecznic dla zwierząt, przychodni czy klinik medycyny estetycznej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na polskim rynku, gwarantujemy profesjonalizm i pełne dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi partnerami, zapewniając legalność i bezpieczeństwo przetwarzania odpadów medycznych. Nasze działania są skoncentrowane na ekologicznym podejściu do neutralizacji i recyklingu odpadów, co wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju.
Oferujemy wsparcie w zakresie spełnienia wymogów prawnych, takich jak wpis do systemu BDO, oraz doradztwo w prawidłowym segregowaniu i składowaniu odpadów. Dzięki naszej ofercie, klienci mogą skorzystać z usługi odbioru odpadów medycznych na zasadzie abonamentu, co umożliwia regularny i bezpieczny wywóz odpadów zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Nasze usługi zapewniają bezpieczne i zgodne z przepisami zarządzanie wszystkimi rodzajami odpadów medycznych, od ostrego sprzętu po odpady farmaceutyczne czy radiologiczne, minimalizując zagrożenie i dbając o środowisko. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub infolinię, aby poznać szczegóły naszej oferty i skorzystać z profesjonalnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb Twojej placówki.
Znajdź najlepszą cenę
Bezpłatnie porównamy ceny w całej okolicy i przedstawimy Ci najlepszą z nich.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na wysokim poziomie i prezentować spersonalizowane reklamy. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.