Posiadasz tartak? Realizujesz remonty? Masz firmę remontową? Jeśli tak, to z pewnością zetknąłeś się wielokrotnie z problemem odpadów drewnianych. Na pierwszy rzut oka są to biodegradowalne i neutralne pozostałości, jednak warto pamiętać, że deski, płyty wiórowe i belki są często pokryte lakierami, impregnatami i innymi materiałami chemicznymi. Nie można zatem spalać pozostałości drewnianych. Konieczne jest zrealizowanie utylizacji odpadów drewnianych.
Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy przy organizacji odbioru odpadów drewnianych?
Z jakiego powodu warto skorzystać z naszej usługi? Między innymi dlatego, że podczas wyszukiwania skupów odpadów drewnianych kierujemy się:
dobrem klienta – działamy tylko w oparciu o preferencje i wymagania naszych zleceniodawców. Wiemy, że każdy przypadek jest inny, a co za tym idzie, wymagane jest indywidualne podejście. Dlatego za każdym razem tworzymy dla klienta spersonalizowane oferty.
ekologią – nasza praca jest działaniem na rzecz nie tylko korzyści ekonomicznych, lecz także środowiska. Staramy się współdziałać tylko z podmiotami, które działają w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym. Przekazujemy pozostałości partnerom, którzy efektywnie je wykorzystują lub też w ekologiczny sposób je neutralizują.
zgodnością z przepisami – jesteśmy zarejestrowanym podmiotem, który posiada wszystkie niezbędne i wymagane certyfikaty z zakresu zarządzania odpadami, a także nie nawiązujemy współprac z podmiotami bez wpisu do KRS lub BDO.
profesjonalizmem – działamy na rynku od lat, dzięki czemu udało nam się wytworzyć sieć kontaktów i partnerów, na których możemy polegać. Gwarantujemy wysoką jakość usług oraz legalny i ekologiczny tryb przeprowadzeniu odbioru i skupu odpadów drewnianych.
Jeżeli chcesz skorzystać z naszych usług wyszukiwania skupów odpadów drewnianych – skontaktuj się z nami za pomocą naszej infolinii lub formularza zgłoszeniowego.
Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy skorzystać z naszej pomocy w wyszukiwaniu skupu odpadów drewnianych, warto wiedzieć, że:
nie obsługujemy osób fizycznych, chyba że podmioty dostarczą wymaganą minimalną ilość pozostałości drewnianych,
na ogół obsługujemy tartaki, place budowy, firmy remontowe, przemysł drzewny, zakłady opakowaniowe itp.,
od podmiotów gospodarczych wymagamy wpisu do systemu BDO – w razie pytań zachęcamy do kontaktu,
minimum logistyczne to 1-2 tony w zależności od jakości posiadanego odpadu,
od producenta odpadów wymaga się właściwego przygotowania pozostałości przed odbiorem,
należy magazynować odpady drewniane w miejscach, gdzie nie grozi im zawilgocenie lub też spleśnienie,
jeśli składujemy nasze odpady drewniane na zewnątrz – pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed warunkami atmosferycznymi – firmy wywozowe nie przyjmują zawilgoconych materiałów,
jeśli organizujemy odbiór odpadów drewnianych – należy przygotować przestrzeń w zakładzie pracy w taki sposób, aby można było wjechać odpowiednim sprzętem i bezpiecznie załadować odpady,
jeśli posiadasz odpad zanieczyszczony substancjami niebezpiecznymi, będzie on traktowany jako odpad niebezpieczny, w związku z czym koszt utylizacji wzrośnie,
należy oczyścić drewno z wszelkich elementów niedrewnianych – tj. gwoździ, folii, papierów i tworzyw sztucznych.
Z nami szybko zamówisz odbiór odpadów drewnianych!
Aby skorzystać z naszych usług, należy się z nami skontaktować. Możesz to zrobić, używając naszej infolinii, formularza zgłoszeniowego lub adresu e-mail biuro@wastemaster.pl.
Kolejnym krokiem jest opisanie posiadanych odpadów drewnianych. Ważna jest ich ilość, rodzaj oraz lokalizacja i sposób magazynowania. Jeśli chcesz samodzielnie zrealizować transport odpadów drewnianych, daj nam o tym znać. Zamieść również fotografię odpadu oraz dodaj wszelkie inne dodatkowe informacje. Na tym etapie doprecyzujemy również kwestie płatności i BDO.
Następnie nasi pracownicy rozpoczną wycenę utylizacji odpadów drewnianych oraz przygotują ofertę, która będzie dopasowana do Twoich wymagań. Wszystkie wyniki naszych działań zostaną Ci przekazane mailowo.
Następnym krokiem jest ocena naszej oferty. Jeśli wyda Ci się ona atrakcyjna – kliknij przycisk, który znajdziesz w naszej wiadomości mailowej. Będzie to równoznaczne z zaakceptowaniem warunków umowy i oferty. Jeśli jednak uznasz, że nasza propozycja jest niewystarczająca, wtedy rozpoczniemy negocjacje cenowe w Twoim imieniu, aby spróbować uzyskać lepsze warunki handlowe.
Na końcu ustalimy terminu odbioru odpadów drewnianych i przeprowadzimy właściwą usługę. Fakturę wystawiamy po odbiorze, kiedy znana będzie już rzeczywista waga transportowanego odpadu. W razie wątpliwości lub pytań – zachęcamy do kontaktu.
Co warto wiedzieć o utylizacji odpadów drewnianych?
Odpady drewniane to najczęściej pozostałości po produkcji. Powstają w wyniku pracy tartaku, zakładów stolarskich, a także firm produkujących opakowania. W związku z tym możemy się zetknąć z prawdziwą różnorodnością poszczególnych pozostałości z drewna, które mogą mieć najróżniejszą formę, kształt, a także skład chemiczny. Przykładowymi materiałami są:
drewno obrabiane (czyste drewno) – drewno bez żadnych dodatków lub obróbki, np. resztki z tartaków, odpady z obróbki drewna (np. kawałki drewna litego, obcięte końcówki, wióry, trociny),
drewno malowane lub lakierowane – drewno, które zostało pokryte farbą, lakierem lub innymi wykończeniami (np. stare meble, elementy wykończenia wnętrz, drewniane elementy z demontażu budynków),
drewno zaimpregnowane – drewno, które zostało potraktowane środkami chemicznymi w celu zwiększenia jego trwałości (np. słupy telefoniczne, drewno stosowane na zewnątrz, np. w ogrodzeniach, na tarasach),
płyty drewnopochodne – różne rodzaje płyt wykonanych z drewna i jego pochodnych, takie jak płyty wiórowe, MDF, HDF, OSB, sklejka (np. odpady z produkcji mebli, fragmenty starych mebli, resztki materiałów budowlanych),
palety i skrzynie drewniane – zużyte palety, skrzynie i inne drewniane opakowania transportowe,
drewno kompozytowe – produkty złożone z drewna i innych materiałów, takich jak plastik czy metal (np. meble ogrodowe, niektóre rodzaje podłóg i paneli),
drewno z demontażu budynków – elementy konstrukcyjne, belki, deski pochodzące z rozbiórki starych budynków.
Dlaczego musimy oddawać tego typu pozostałości do skupów odpadów drewnianych? W końcu to drewno – czy nie lepiej byłoby spalić go w kominku? Zdecydowanie nie! Samodzielne spalanie odpadów drewnianych jest surowo zabronione głównie dlatego, że może to spowodować zatrucie atmosfery. Odpady drewniane rzadko kiedy są w 100% czyste – najczęściej pokrywane są one farbą, lakierem czy impregnatem. Spalanie takich materiałów może się skończyć emisją niezwykle szkodliwych gazów do atmosfery.
W placówkach skupu odpadów drewnianych odbywa się bardzo pożyteczny dla środowiska i gospodarki proces recyklingu i odzyskiwania cennych materiałów. W ten sposób pozostałości nie będą gniły na wysypisku odpadów, lecz zostaną wydajnie zagospodarowane. W ramach recyklingu odpadów drewnianych mogą powstać m.in.:
trociny,
płyty wiórowe i pilśniowe,
biomasa do spalania i produkcji energii,
węgiel drzewny,
podkład ogrodniczy,
podkładki do palet,
komposty, masy celulozowe,
czy też substancje humusowe.
Dzięki recyklingowi odpadów drewnianych, możemy sprawnie zapobiec marnowaniu surowca, a także skutecznie ograniczyć wycinkę drzew i produkcję elementów drewnianych. Samo wytwarzanie desek, mebli, sklejek itp. pochłania niezwykle dużo energii, wody oraz ropy. Dzięki recyklingowi odpadów drewnianych możemy zapobiec zużywaniu tych surowców. O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście odbioru odpadów drewnianych?
Warto wiedzieć, o jakie kody odpadów należy uzupełnić dokumentację BDO, KPO czy też KEON. Kody odpadów drewnianych to między innymi, np.:
17 02 01 – drewno,
17 02 04*– drewno zawierające substancje niebezpieczne (np. zaimpregnowane, malowane),
03 01 – odpady z produkcji leśnej i pierwszego przetwarzania drewna,
03 01 05 – odpady z piłowania i strugania drewna,
03 01 04 – trociny, wióry, odpady z cięcia i strugania drewna, inne niż te wymienione w 03 01 05,
15 01 – opakowania (w tym odpady ze zbierania selektywnego miejskiego),
15 01 03 – opakowania drewniane,
19 12 – odpady z mechanicznego przetwarzania odpadów mieszanych,
19 12 07* – drewno inne niż to wymienione w 19 12 06.
Jeśli chodzi o koszt utylizacji odpadów drewnianych, to jest on uzależniony od wielu czynników. Głównie od ilości i rodzaju odpadu oraz tego, czy jest on pokryty substancjami niebezpiecznymi. Jest to bardzo ważne, ponieważ wówczas koszt utylizacji wzrasta. Zatem, aby dowiedzieć się, ile konkretnie trzeba zapłacić za utylizację odpadów drewnianych, warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!
FAQ – najczęściej zadawane pytania o utylizację, skup i recykling odpadów drewnianych
1. Czy drewno jest odpadem?
Drewno może stać się odpadem w sytuacji, gdy przestaje być użyteczne lub wymaga usunięcia, na przykład po pracach budowlanych, remontach lub w ramach mebli i innych wyrobów drewnianych, które uległy zniszczeniu lub są już niepotrzebne. Czyste drewno nie jest traktowane jako odpad, w rozumieniu definicji zawartej w rozporządzeniu Ministra Klimatu.
2. Co zrobić z odpadami drewnianymi?
Odpady drewniane mogą być przetwarzane na kilka sposobów. Jednym z nich jest recykling, polegający na tym, że drewno może być przetworzone na nowe produkty, takie jak płyty wiórowe, płyty MDF czy inne materiały budowlane. Z kolei czyste, nieobrabiane drewno może być kompostowane. Odpady drewniane są wykorzystanie jako biomasa – drewno może być wykorzystane jako źródło energii w postaci biomasy, jednak są one spalane w specjalnych warunkach przy użyciu odpowiednich filtrów.
3. Gdzie wyrzucać odpady drewniane?
Osoby fizyczne powinny oddawać swoje odpady drewniane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Przyjmują one odpady drewniane, ale warto uprzednio sprawdzić, czy dany punkt akceptuje taki rodzaj odpadów. Podmiotom gospodarczym poleca się skorzystanie ze skupów odpadów drewnianych, które specjalizują się w recyklingu drewna – mogą odbierać większe ilości odpadów drewnianych do recyklingu. Niewielkie ilości odpadów drewnianych w postaci, np. skrzynek czy gałęzi należy wyrzucać do odpadów zmieszanych lub zielonych.
4. Ile kosztuje utylizacja drewna?
Koszt utylizacji drewna zależy od kilku czynników, takich jak ilość i rodzaj drewna, lokalne stawki za utylizację oraz konieczność jego transportu. Dla niewielkich ilości koszt może być minimalny lub nawet bezpłatny w PSZOK-u, natomiast za większe ilości lub specjalistyczne usługi recyklingowe mogą być naliczane opłaty – tyczy się to głównie podmiotów gospodarczych, które są prawnie zobowiązane do utylizowania wyprodukowanych pozostałości.
5. Jak się utylizuje drewno?
Drewno może być przetwarzane w ramach recyklingu – możemy wyprodukować z przetworzonego drewna sklejkę, trociny, czy płyty wiórowe. Oprócz tego niekiedy stosuje się kompostowanie – wówczas drewno ulega biodegradacji. Jednak dzieje się tak tylko przypadku czystego, nieobrabianego drewna. Można również zastosować spalanie w celach energetycznych lub skorzystać z opcji składowania drewna na wysypiskach – jednak ostatnia z opcji utylizacji odpadów drewnianych jest zarezerwowana dla wyjątkowo zanieczyszczonych elementów.
6. Jak wykorzystać odpady z drewna?
Odpady drewniane mogą znaleźć wiele zastosowań:
w produkcji energii – jako biomasa do produkcji ciepła lub energii elektrycznej,
w recyklingu – przetwarzanie na płyty wiórowe, MDF lub inne materiały budowlane,
w ogrodnictwie – jako ściółka lub kompost (jeśli drewno nie jest impregnowane ani malowane).
Podsumowanie usługi
Nasza firma oferuje profesjonalną usługę utylizacji odpadów drewnianych, skierowaną głównie do przedsiębiorstw z branży drzewnej, budowlanej i remontowej. Specjalizujemy się w ekologicznym przetwarzaniu drewna, zapewniając, że wszystkie odpady, nawet te pokryte lakierami czy impregnatami, są utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nasze usługi charakteryzują się indywidualnym podejściem do każdego klienta, zgodnością z przepisami i profesjonalizmem. Działamy na terenie całego kraju, oferując darmową wycenę i współpracując tylko z zaufanymi partnerami. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszych usług i przyczynić się do ochrony środowiska poprzez odpowiedzialną utylizację odpadów drewnianych.
Sprawdź nasze strony międzymiastowe – wybierz województwo:
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na wysokim poziomie i prezentować spersonalizowane reklamy. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.