Bezpłatna wycena

Utylizacja azbestu

Eternit oraz azbest to materiały wykorzystywane niegdyś do produkcji płyt pokryciowych, służących do okładania dachów, elewacji, a nawet rur, kominów, balkonów. Choć wciąż możemy się spotkać z tego rodzaju materiałami, to już w latach 80. odkryto ich rakotwórcze właściwości. W związku z tym należy zrealizować odpowiednią utylizację i usuwanie azbestu. Nie możemy zrobić tego samodzielnie – należy zgłosić taki przypadek do gminy, która odpowiada za usuwanie eternitu i azbestu. Jednak jeśli czas oczekiwania na usługę jest zbyt długi, należy zapewnić ją samodzielne. Zapoznaj się z naszą ofertą zawartą poniżej i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w organizacji takiej usługi.
Dlaczego z nami?
Wycena nic nie kosztuje
Porównasz ceny z 200 różnych firm
Zamówisz usługę jednym kliknięciem
Wyceń telefonicznie
Wyceń swój odpad

Zalety skupów złomuzalety skupów złomu
AZBEST I ETERNIT
Otrzymaj bezpłatnie ofertę na utylizację lub skup odpadów
Naciśnij przycisk „Wyceń bezpłatnie” i za darmo uzyskaj wycenę odpadu. Wystarczy kilka informacji: waga odpadu, kod pocztowy i informacje kontaktowe. Wrócimy do Ciebie z ofertą. Wycena odpadu nie zobowiązuje Cię do przyjęcia naszej oferty.
Jak to działa?
jak to działa?Jak to działa?
Eternit oraz azbest to materiały wykorzystywane niegdyś do produkcji płyt pokryciowych, służących do okładania dachów, elewacji, a nawet rur, kominów, balkonów. Choć wciąż możemy się spotkać z tego rodzaju materiałami, to już w latach 80. odkryto ich rakotwórcze właściwości. W związku z tym należy zrealizować odpowiednią utylizację i usuwanie azbestu. Nie możemy zrobić tego samodzielnie – należy zgłosić taki przypadek do gminy, która odpowiada za usuwanie eternitu i azbestu. Jednak jeśli czas oczekiwania na usługę jest zbyt długi, należy zapewnić ją samodzielne. Zapoznaj się z naszą ofertą zawartą poniżej i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w organizacji takiej usługi.

Czemu możesz na nas liczyć?

Z jakiego powodu warto korzystać z naszej pomocy przy organizowaniu usuwania eternitu? Między innymi dlatego, że:
jesteśmy profesjonalistami – od lat działamy na rynku odpadowym, dzięki czemu udało nam się opracować system działań, które skutecznie pomagają naszym klientom w wyszukiwaniu np. usługi usuwania eternitu. Co więcej, posiadamy rozbudowaną sieć kontaktów, na której można polegać – nasi partnerzy profesjonalnie zajmują się wywozem i odbiorem azbestu.
działamy w zgodzie z ekologią – nasze działania są skupione na założeniach gospodarki o obiegu zamkniętym, a także na maksymalnym wykorzystywaniu pozostałości. Współpracujemy jedynie z podmiotami, które wydajnie wykorzystują pozostałości lub utylizują je w przyjazny dla środowiska sposób.
działamy legalnie – jesteśmy zarejestrowaną działalnością, która współpracuje tylko z podmiotami posiadającymi wpis do BDO oraz KRS. Co więcej, posiadamy aktualne szkolenia oraz certyfikaty z zakresu zarządzania odpadami, a także wspieramy naszych klientów w np. uzupełnianiu Karty Przekazania Odpadów.
jesteśmy skupieni na wspieraniu klientów – każde zlecenie jest inne, dlatego zależy nam na odpowiednim dopasowaniu oferty do preferencji poszczególnego klienta. Każde zgłoszenie traktujemy indywidualnie, dlatego masz pewność, że wyszukana przez nas usługa utylizacji azbestu jest spersonalizowana.
Jeżeli chcesz się do nas zgłosić, możesz to zrobić za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który znajdziesz na stronie. Można się z nami skontaktować również telefonicznie.
Chcesz pozbyć się 
odpadu? Wyceń to!
Wyceń odpad

Szczegóły realizacji utylizacji azbestu i eternitu

O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na współpracę z nami przy utylizacji eternitu? Przede wszystkim o tym, że:
obsługujemy zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców,
nie ma minimum logistycznego,
• zapewniamy utylizację odpadów, jednak NIE świadczymy usługi demontażu azbestu/eternitu z domów czy dachów – możemy jedynie powstałe z usuwania odpady odebrać,
• istotny jest również skład materiałów azbestowych, ponieważ materiały które zawierają spore ilości krokidolitu oraz amozytu są najbardziej toksyczne (możemy je poznać po niebieskawym kolorze azbestu),
• warto pamiętać o tym, że nawet 100% kosztów utylizacji azbestu może pokryć gmina z funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
• nie możemy samodzielnie zajmować się usuwaniem azbestu – zgodnie z prawem muszą się tym zająć wykwalifikowane podmioty posiadające specjalne uprawnienia,
• oferujemy naszym klientom darmową wycenę utylizacji azbestu i eternitu – aby ją uzyskać, należy uzupełnić formularz wycenowy.

Jak możesz z nami zamówić utylizację azbestu?

  1. Wyraź chęć skorzystania z naszych usług. Możesz to zrobić, używając naszej infolinii, formularza zgłoszeniowego lub adresu e-mail (biuro@wastemaster.pl).
  2. Następnie opisz nam posiadany odpad. Informacje, które nam podasz, zostaną wykorzystane podczas wyceniania całej usługi. Jakie informacje szczególnie nas interesują? Przede wszystkim ilość pozostałości, ich postać, rodzaj azbestu, a także miejsce, z którego mamy odebrać odpad (lokalizacja). Dodatkowo zamieść fotografię pozostałości oraz wszelkie dodatkowe informacje przydatne Twoim zdaniem do wyceny. Na tym etapie będziemy jeszcze doprecyzowywać płatności oraz kwestie dotyczące formalności i BDO.
  3. Nasi pracownicy rozpoczną wycenę utylizacji i wywozu eternitu, a także poszukiwanie właściwych ofert. Wszystko zostanie dopasowane do Twoich preferencji i wymagań, a wyniki naszych działań zostaną przekazane na Twoją elektroniczną skrzynkę pocztową.
  4. Po odebraniu i zapoznaniu się z naszą ofertą możesz ją zaakceptować (kliknij przycisk w wiadomości e-mail) lub też zgłosić wątpliwości. Jeśli uznasz, że nasza propozycja nie spełnia Twoich wymagań, wtedy rozpoczniemy negocjacje cenowe w Twoim imieniu, aby uzyskać konkurencyjne stawki i warunki.
  5. Na końcu będzie czas na ustalenie terminu realizacji odbioru azbestu. Czas realizacji jest bardzo zróżnicowany – wszystko zależy od tego, jak wielkie obłożenie jest w firmach naszych partnerów biznesowych. W razie pytań dotyczących BDO – zachęcamy do kontaktu.

Niebezpieczny azbest i eternit – co o nich warto wiedzieć?

Azbest i eternit to komercyjna nazwa obejmująca naturalne minerały włókniste, które występują w przyrodzie właśnie pod postacią włókien. Jeśli chodzi o ich skład chemiczny, materiały te składają się z krzemianów, sodu, magnezu, żelaza i wapnia. Oprócz tego zawierają one silnie rakotwórcze substancje takie jak wyżej wymieniony krokidolit oraz amozyt. Sam eternit natomiast to handlowa nazwa na płyty azbestowo-cementowe – jest on wykorzystywany w takich samych celach, jak zwykłe azbestowe płyty. Do lat 80. i 90., ze względu na dużą wytrzymałość, były one wykorzystywane do produkcji:
pokrycia dachów i produkcji papy,
• płyt elewacyjnych,
• płyt balkonowych,
• drobnych urządzeń w gospodarstwach domowych,
• rur do instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych,
• przewodów wentylacyjnych,
• przewodów kominowych,
• płyt falistych, płyt typu „karo”,
• materiałów izolacyjnych – takich jak waty, włókniny, tkaniny termoizolacyjne,
• wyrobów ciernych – okładzin ciernych i taśm hamulcowych,
• wyrobów uszczelniających – szczeliw plecionych, płyt azbestowo-kauczukowych, azbestowo-gumowych, ale i w produkcji gazów aktywnych, smarów, rozpuszczalników, gazów spalinowych,
• wyrobów hydroizolacyjnych – kitach uszczelniających, wypełniaczach lakierów, asfaltach drogowych.
Obecnie, ze względu na chorobotwórcze właściwości eternitu i azbestu, zaleca się ich usuwanie oraz wymianę. Dlaczego? Włókna azbestowe posiadają niezwykle wytrzymałą strukturę, a trwała ekspozycja na tego rodzaju substancje może spowodować znaczne uszkodzenia płuc. W wyniku zatrucia azbestem można nabawiać się azbestozy, czyli inaczej pylicy płucnej. Oprócz tego, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych azbestem może spowodować zachorowanie na choroby opłucnej lub nowotwory oskrzeli, jajników, nerek czy krtani.

Jeśli posiadamy płyty azbestowe lub eternitowe na dachu, powinniśmy je wymienić. Jednak jeśli płyty są w dobrym stanie, a także zastosujemy się do zaleceń dotyczących np. konserwowania i malowania azbestu, azbest może nie spowodować znacznego zagrożenia dla zdrowia. Jednak dla własnego dobra należy zrealizować demontaż i wymianę eternitu na inny materiał kryjący dach.

W Polsce od 1988 roku zakazane jest importowanie i sprowadzanie materiałów z azbestu czy eternitu. Co więcej, do 2032 roku zobowiązaliśmy się do pozbycia się z terenu naszego kraju wszystkich elementów z azbestu czy eternitu. Szacuje się, że na każde województwo przypadało w 2020 roku około milion ton takich odpadów, jednak dzięki programom finansującym utylizację azbestu ta liczba stale maleje. Warto wiedzieć, że koszt utylizacji azbestu to około 350 zł/t, jest to jednak szacunkowy koszt.

Jakie mamy kody odpadu na eternit i azbest? W BDO oraz dokumentacji wykorzystuje się następujące oznaczenia:
17 06 – materiały izolacyjne oraz materiały budowlane zawierające azbest,
• 17 06 01* – materiały izolacyjne zawierające azbest,
• 17 06 05* – materiały budowlane zawierające azbest,
• 17 06 03* – inne materiały izolacyjne zawierające substancje niebezpieczne.
W razie pytań dotyczących kwestii formalnych, oferujemy nasze wsparcie. Oprócz tego, że zajmujemy się realizacją utylizacji azbestu, oferujemy naszym klientom także wpis do systemu BDO oraz wystawianie Kart Przekazania Odpadu. W razie wątpliwości, co do kosztów danej usługi, zachęcamy do kontaktu i darmowej wyceny!

Podsumowanie usługi

Specjalizujemy się w organizacji usług związanych z utylizacją azbestu i eternitu, oferując kompleksowe wsparcie dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Nasze wieloletnie doświadczenie na rynku odpadowym pozwala nam efektywnie wspierać klientów w procesie bezpiecznego wywozu materiałów zawierających azbest.

Oferujemy indywidualne podejście do każdego zlecenia, dopasowując nasze usługi do specyficznych potrzeb i oczekiwań klientów. Chociaż nie zajmujemy się demontażem azbestu czy eternitu, to zapewniamy profesjonalny odbiór i utylizację odpadów. Ważne jest, aby mieć świadomość, że niektóre materiały azbestowe, zwłaszcza te zawierające krokidolit i amozyt, są wyjątkowo toksyczne, co wymaga szczególnej ostrożności podczas ich usuwania.

Za utylizację azbestu w niektórych przypadkach może w całości zapłacić gmina z funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem usuwaniem azbestu mogą zajmować się wyłącznie wykwalifikowane firmy posiadające stosowne uprawnienia. Zapewniamy naszym klientom bezpłatną wycenę usługi utylizacji azbestu i eternitu, co jest pierwszym krokiem do podjęcia współpracy z nami.

Aby skorzystać z naszych usług, wystarczy wyrazić chęć współpracy poprzez kontakt telefoniczny, formularz zgłoszeniowy na naszej stronie lub e-mail. Następnie, po przekazaniu nam szczegółowych informacji na temat odpadu, nasz zespół przygotuje i przedstawi indywidualną ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb. Po akceptacji oferty, ustalimy termin realizacji odbioru azbestu, dbając o to, by cały proces przebiegał sprawnie i zgodnie z przepisami.
Inne kategorie odpadów
Zobacz wszystko >
Skup makulatury
Makulatura
Więcej 🡢
Olej przepracowany
Olej przepracowany
Więcej 🡢
Styropian
Styropian
Więcej 🡢
Tworzywa sztuczne
Więcej 🡢

Utylizacja azbestu i eternitu – FAQ

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące utylizacji i wywozu azbestu/eternitu.
FAQ

W jaki sposób utylizuje się azbest?

Utylizacja azbestu wymaga ścisłego przestrzegania odpowiednich procedur ze względu na jego toksyczność i kancerogenność. Proces ten zazwyczaj obejmuje bezpieczne demontaż i transport, następnie materiały zawierające azbest muszą być usuwane i transportowane przez wykwalifikowanych specjalistów, aby uniknąć uwalniania szkodliwych włókien azbestowych do powietrza. Na miejscu musi się odbyć odpowiednie opakowanie – azbest jest pakowany w szczelne, oznakowane worki przeznaczone do utylizacji materiałów niebezpiecznych. Na samym końcu odpady składowanie są na specjalnie wyznaczonych wysypiskach, które są przystosowane do bezpiecznego przechowywania tego typu odpadów.

Gdzie można oddać azbest?

Azbest możemy oddać specjalistycznym firmom, które zajmują się utylizowaniem takich materiałów. Firmy te muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, a także zabezpieczenia i sprzęt do demontażu płyt cementowo-azbestowych. Nie wolno samodzielnie demontować takich elementów! Co więcej, nie można również zawozić azbestu do PSZOK-ów, ponieważ nie mają one infrastruktury do przetwarzania i zabezpieczania takich materiałów.

Co grozi za zdjęcie eternitu samemu?

W Polsce samodzielne usuwanie eternitu (materiałów zawierających azbest) bez odpowiednich zezwoleń i środków bezpieczeństwa jest naruszeniem przepisów. Za zdjęcie eternitu samemu grozi kara od 5 do nawet 20 tys. zł. Co więcej, demontując samodzielnie azbest, narażamy się na ryzyko zdrowotne, gdyż włókna azbestowe są szkodliwe dla zdrowia, a ich uwalnianie się do płuc i powietrza może prowadzić do poważnych chorób, takich jak azbestoza czy nowotwory.

Czy gmina utylizuje eternit za darmo?

W Polsce niektóre gminy oferują programy pomocy w usuwaniu i utylizacji azbestu, które mogą częściowo lub całkowicie pokrywać koszty. Warunki takiej pomocy mogą się różnić w zależności od gminy. Programy te są często finansowane z funduszy unijnych lub krajowych i mają na celu wspieranie bezpiecznego usuwania materiałów zawierających azbest. Aby uzyskać informacje o możliwościach i warunkach skorzystania z takiej pomocy, należy skontaktować się z lokalnym urzędem gminy lub wydziałem ochrony środowiska.

WasteMaster
Utylizacja azbestu i eternitu
Organizujemy usługi związane z utylizacją azbestu i eternitu, oferując kompleksowe wsparcie dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Nasze wieloletnie doświadczenie na rynku odpadowym pozwala nam efektywnie wspierać klientów w procesie bezpiecznego wywozu materiałów zawierających azbest. Oferujemy indywidualne podejście do każdego zlecenia, dopasowując nasze usługi do specyficznych potrzeb i oczekiwań klientów. Chociaż nie zajmujemy się demontażem azbestu czy eternitu, to zapewniamy profesjonalny odbiór i utylizację odpadów. Zgodnie z prawem usuwaniem azbestu mogą zajmować się wyłącznie wykwalifikowane firmy posiadające stosowne uprawnienia. Zapewniamy naszym klientom bezpłatną wycenę usługi utylizacji azbestu i eternitu, co jest pierwszym krokiem do podjęcia z nami współpracy.
Dlaczego z nami?
punktator
Wycena nic nie kosztuje
punktator
Porównasz ceny z 200 różnych firm
punktator
Zamówisz usługę jednym kliknięciem
Wyceń telefonicznie
Wyceń swój odpad

cross