Zaznacz stronę

W Twoim gospodarstwie domowym albo firmie uzbierała Ci spora ilość niepotrzebnego złomu? Zamierzasz go sprzedać w skupie, jednak boisz się, że wasza transakcja będzie opodatkowana? Sprawdź, kto i ile będzie musiał zapłacić. Posiadanie tej wiedzy pozwoli Ci uniknąć błędów w prawidłowym rozliczeniu się z urzędami skarbowymi. Zapraszam do lektury! 

Zamierzasz sprzedać złom do skupu? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek dochodowy? 

Sprzedaż złomu przez osoby, które nie prowadzą firmy, prawnie nie są objęci obowiązkiem odprowadzania podatku dochodowego od wynagrodzenia, jakie otrzymają za sprzedaż złomu. Jeżeli więc chcesz pozbyć się zaległych metali i robisz to jednorazowo lub raz na jakiś czas, to możesz być spokojny – bo nie masz obowiązku płacenia podatku za jednorazowe wzbogacenie się. 

Sprzedaż złomu z osobistej działalności gospodarczej a podatek 

Jeśli prowadzisz własną firmę, sytuacja wygląda już inaczej. Sprzedaż złomu może zostać uznana, przez urząd za jedno z Twoich źródeł dochodów. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi zapłacić podatek – chyba że wartość transakcji wynosi mniej niż 1000 złotych. W takim wypadku przedsiębiorca zwolniony jest z płacenia podatku państwu.

Sprzedaż złomu a vat 

Zgodnie z artykułem 17 pkt 7 ustawy o VAT – transakcję zakupu i sprzedaży złomu należy odnotowywać w księgach rachunkowych. Nabywca złomu zobowiązany jest do wystawienia faktury, w której opisany jest należny podatek VAT, jaki powstaje z tytułu transakcji zakupu i sprzedaży złomu. Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, musi taka dokumentacje prowadzić.

Ile wynosi podatek od sprzedaży złomu? 

Każdy przedsiębiorca sprzedający złom jest obciążony odpowiednią wysokością podatku dochodowego. VAT obecnie wynosi 23% i na razie jest ona niezmienna.