Bezpłatna wycena

Utylizacja i odbiór odpadów tekstylno-włókienniczych

Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu odbioru i utylizacji odpadów tekstylnych i włókienniczych, skierowane głównie do przedsiębiorstw. Specjalizujemy się w procesach recyklingu i utylizacji odpadów z firm przemysłowych, produkcyjnych oraz tekstylnych. Zajmujemy się zarówno odpadami czystymi, jak i zabrudzonymi, dostosowując metody recyklingu do specyfiki danego materiału. Współpraca z nami to gwarancja indywidualnego podejścia do każdego klienta. Odbiór tekstyliów realizujemy na terenie całej Polski, wymagając minimalnej ilości odpadów na poziomie 1 tony. Nie zajmujemy się odbiorem odzieży używanej od osób fizycznych. Cały proces współpracy rozpoczyna się od kontaktu z nami, po którym następuje spersonalizowana wycena i możliwość negocjacji warunków. Więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące zamówienia i recyklingu odpadów tekstylnych, można uzyskać, kontaktując się z nami bezpośrednio lub odwiedzając naszą stronę internetową.
Dlaczego z nami?
Wycena nic nie kosztuje
Porównasz ceny z 200 różnych firm
Zamówisz usługę jednym kliknięciem
Wyceń telefonicznie
Wyceń swój odpad

Zalety skupów złomuzalety skupów złomu
TEKSTYLIA
Otrzymaj bezpłatnie ofertę na utylizację lub skup odpadów
Naciśnij przycisk „Wyceń bezpłatnie” i za darmo uzyskaj wycenę odpadu. Wystarczy kilka informacji: waga odpadu, kod pocztowy i informacje kontaktowe. Wrócimy do Ciebie z ofertą. Wycena odpadu nie zobowiązuje Cię do przyjęcia naszej oferty.
Jak to działa?
jak to działa?Jak to działa?
Nasza firma zajmuje się szeroko pojętą gospodarką odpadami. Specjalizujemy się między innymi w skupie, odbiorze i utylizacji odpadów tekstylno-włókienniczych z firm przemysłowych, produkcyjnych czy tekstylnych. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania z tego zakresu dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Nasze odbiory odbywają się w hurcie na terenie całego kraju. Nie odbieramy odpadów tekstylno-włókienniczych od osób fizycznych.

Dlaczego warto wybrać nasze usługi?

Profesjonalizm w odbiorze odpadów tekstylnych – w branży działamy już od wielu lat. W tym czasie zdążyliśmy zrealizować tysiące udanych odbiorów odpadów z przemysłu tekstylnego. Każdego dnia zdobywamy cenne doświadczenia, aby kolejne odbiory były coraz sprawniejsze i efektywniejsze.
Legalność utylizacji odpadów tekstylnych – utylizacja odpadów tekstylnych odbywa się zgodnie ze wszelkimi obecnymi regulacjami prawnymi zarówno krajowymi, jak i unijnymi. Dbamy o odpowiednią dokumentację w BDO – zarówno ze swojej, jak i klienta strony. W przypadku problemów z wystawieniem Karty Przekazania Odpadu chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, pomagając naszym klientom również i w tym zakresie.
Ekologiczne metody recyklingu odpadów włókienniczych – nasi partnerzy i podwykonawcy są dokładnie sprawdzani pod kątem ekologicznych praktyk i metod recyklingu odpadów włókienniczych. Dzięki temu nasi klienci mają gwarancję, że ich odpady są przetwarzane w sposób bezpieczny dla środowiska.
Elastyczność – do każdych odpadów tekstylno-włókienniczych posiadanych przez naszych klientów podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu możemy lepiej dopasować się do ich konkretnych wymagań i potrzeb. Jeżeli posiadasz odpady z przetworzonych lub nieprzetworzonych włókien tekstylnych i nie wiesz, co powinieneś z nimi zrobić, zgłoś się do nas. Z pewnością wspólnie znajdziemy korzystne rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Nasze usługi są spersonalizowane i odpowiednio dopasowywane do przypadków naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że każde przedsiębiorstwo może mieć różne potrzeby.
Chcesz pozbyć się 
odpadu? Wyceń to!
Wyceń odpad

Szczegóły oferty skupu, odbioru i utylizacji odpadów tekstylno-włókienniczych

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i szczegóły dotyczące oferty odbioru i utylizacji odpadów z przemysłu tekstylnego i włókienniczego.
wagowe minimum logistyczne odpadów, które należy posiadać, aby odbiór mógł zostać zrealizowany to 1 tona (Mg),
• przyjmujemy odpady tekstylne, a także odpady z przetworzonych i nieprzetworzonych włókien tekstylnych, takie jak plątanki, resztki magazynowe, ścinki krawieckie i materiałowe, stara odzież robotnicza do utylizacji, odpady z procesów produkcyjnych tkanin, skór czy odzieży oraz wszystkie odpady wymienione w grupie 04 i nie tylko,
NIE skupujemy i NIE przyjmujemy odzieży używanej od osób fizycznych, gdyż nie jesteśmy instytucją charytatywną – nie przekazujemy ubrań osobom potrzebującym, wszelkie tekstylia traktujemy jako odpady,
• usługę należy zamówić za pomocą widocznego formularza, lub dzwoniąc bezpośrednio do jednego z pracowników oczekujących na infolinii.

Jak przebiega proces współpracy oraz zamówienia odbioru odpadów tekstylnych?

  1. Proces współpracy rozpoczyna się od nawiązania z nami kontaktu oraz chęci wyrażenia woli utylizacji/recyklingu posiadanych odpadów tekstylnych. Kontakt można nawiązać, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej lub dzwoniąc bezpośrednio na jeden z podanych numerów telefonów. Zapytanie można także przesłać drogą e-mailową na adres biuro@wastemaster.pl.
  2. Następnie spisujemy szczegóły zamówienia, takie jak ilość odpadów, ich charakterystyka, a także lokalizacja, w której się znajdują i z której miałby odbyć się odbiór. W trakcie składania zamówienia zostaną również poruszone sprawy związane z BDO oraz sposobem rozliczenia usługi. Pracownik ustali także, czy oczekują Państwo transportu po naszej stronie, czy są w stanie dostarczyć odpady samodzielnie do punktu skupu odpadów włókienniczych. Cały proces z pewnością usprawni przesłanie nam fotografii odpadów tekstylnych, abyśmy lepiej mogli zapoznać się z ich stanem faktycznym oraz jakościowym.
  3. Na podstawie zebranych informacji nasz handlowiec sporządzi spersonalizowaną wycenę oraz ofertę utylizacji odpadów tekstylno-włókienniczych. Oferta zostanie Państwu przesłana na podany wcześniej adres e-mail. Dzięki temu będą mogli Państwo się z nią dokładnie zapoznać, a następnie odpowiedzieć nam, czy zaproponowane warunki Państwu odpowiadają.
  4. Jeżeli oferta nie spełni Państwa oczekiwań, kolejnym krokiem są negocjacje. Jesteśmy otwarci na dyskusję oraz zapewnianie naszym klientom coraz to lepszych warunków i usług. Jeżeli z kolei oferta wydała się Państwu atrakcyjna, należy ją potwierdzić i zaakceptować. We wspomnianym e-mailu znajduje się odpowiedni przycisk, który należy kliknąć. Wtedy do naszego panelu obsługi zamówień przyjdzie powiadomienie o zaakceptowaniu oferty.
  5. Jeżeli warunki dotyczące odbioru zostaną ustalone, nastąpi właściwa realizacja zamówienia. Czas realizacji zależy od indywidualnych ustaleń z klientem, sezonu oraz aktualnej ilości zamówień w naszej firmie. Termin realizacji odbioru zostanie wcześniej ustalony z klientem.

Procesy utylizacji i recyklingu odpadów z przemysłu tekstylnego

Odpady z przemysłu tekstylnego i włókienniczego przeznaczone do recyklingu bądź utylizacji stanowią dużą grupę odpadów, które często są zróżnicowane pod względem jakościowym czy stopniem przydatności do ponownego przetworzenia. Dlatego odpady tekstylne można podzielić na przynajmniej dwie podgrupy:
odpady czyste – wszelkie odpady produkcyjne oraz zużytki (odzież używana, wyposażenie wnętrz: firany, zasłony, kotary, itp.),
odpady zabrudzone – są to przede wszystkim tekstylia ze złomowania samochodów oraz tekstylia, które uległy znacznemu zabrudzeniu wskutek ich intensywnego użytkowania (np. włókiennicze pokrycia podłogowe).
Każda z tych grup będzie wymagała nieco innej metody i technologi utylizacji bądź recyklingu. Znacznie łatwiejsza do przetworzenia jest grupa pierwsza, gdyż nie wymaga ona od recyklerów dodatkowych zabiegów związanych z uzdatnianiem i czyszczeniem odpadów. Nie trzeba ich zatem odkażać ani chemicznie, ani biologiczne. Technologia ich odzysku jest w pełni bezpieczna i przyjazna dla środowiska oraz nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami. Z technicznego punktu widzenia odpady tekstylne czyste nie stanowią problemu utylizacyjnego.
Znacznie większym wyzwaniem jest druga grupa (odpady tekstylne zabrudzone), gdyż przed ich recyklingiem należy je najpierw oczyścić (uzdatnić). Do tego dochodzi wyzwanie związane ze specyficzną warstwową budową tego typu odpadów, która nie ułatwia ich utylizacji czy recyklingu.

Podsumowanie

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu odbioru i utylizacji odpadów tekstylnych i włókienniczych, skierowane głównie do przedsiębiorstw. Specjalizujemy się w procesach recyklingu i utylizacji odpadów z firm przemysłowych, produkcyjnych oraz tekstylnych. Oferujemy legalną utylizację odpadów zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, zapewniając przy tym bezpieczeństwo środowiskowe dzięki współpracy z certyfikowanymi partnerami. Zajmujemy się zarówno odpadami czystymi, jak i zabrudzonymi, dostosowując metody recyklingu do specyfiki danego materiału.
Współpraca z nami to gwarancja profesjonalizmu oraz indywidualnego podejścia do każdego klienta. Odbiór odpadów realizujemy na terenie całej Polski, wymagając minimalnej ilości odpadów na poziomie 1 tony. Nie zajmujemy się odbiorem odzieży używanej od osób fizycznych. Cały proces współpracy rozpoczyna się od kontaktu z nami, po którym następuje spersonalizowana wycena i możliwość negocjacji warunków. Więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące zamówienia i recyklingu odpadów tekstylnych, można uzyskać, kontaktując się z nami bezpośrednio lub odwiedzając naszą stronę internetową.

Inne kategorie odpadów
Zobacz wszystko >
Odpady niebezpieczne
Odpady niebezpieczne
Więcej 🡢
Akumulatory
Akumulatory
Więcej 🡢
Filtry
Filtry oleju i powietrza
Więcej 🡢
Olej przepracowany
Olej przepracowany
Więcej 🡢
Styropian
Styropian
Więcej 🡢
Odpady przemysłowe
Odpady przemysłowe
Więcej 🡢

Utylizacja i odbiór odpadów tekstylno-włókienniczych – FAQ

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące utylizacji i odbioru odpadów tekstylno-włókienniczych, jak i samych odpadów tekstylnych.
FAQ

Co to są odpady tekstylne i włókiennicze?

Odpady tekstylne i włókiennicze to wszelkiego rodzaju odpady powstałe w wyniku produkcji i przetwarzania tkanin oraz włókien naturalnych i syntetycznych. Mogą to być np. resztki materiałów, przędzy, nitek czy ubrań.

Czym jest odbiór odpadów tekstylnych?

Odbiór odpadów tekstylnych to usługa, w której specjalistyczne firmy zbierają odpady tekstylne bezpośrednio od producentów, sklepów lub punktów zbiórki, aby następnie przetworzyć je w procesie recyklingu lub zutylizować w bezpiecznych warunkach.

Co zalicza się do tekstyliów?

Do tekstyliów zaliczamy wszelkie przedmioty wykonane z dzianin lub tkanin. Nie ma tutaj znaczenia, czy materiał będzie pochodzenia sztucznego (jak np. poliester) czy naturalnego (np. bawełna). A więc do tekstyliów zaliczymy ubrania, tkaniny, kotary, zasłony, firany, torebki, buty, ręczniki, poduszki, dywany, rajstopy, pościele itp.

Jakie są przykłady odpadów z przemysłu tekstylnego?

Do odpadów z przemysłu tekstylnego należą m.in. obcięcia tkanin, odpady z produkcji odzieży, resztki przędzy oraz uszkodzone materiały tekstylne. Szczegółowe przykłady odpadów z przemysłu tekstylnego można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego są zebrane w katalogu w grupie 04, np.:

  • odpady materiałów złożonych (np. tkaniny impregnowane, elastomery, plastomery),
  • odpady z nieprzetworzonych włókien tekstylnych,
  • odpady z przetworzonych włókien tekstylnych,
  • odpady z mokrej obróbki wyrobów tekstylnych.

Co zrobić z odpadami tekstylnymi?

Odpadów tekstylnych możemy pozbyć się na różne sposoby w zależności od tego, co dokładnie posiadamy oraz w jakich ilościach. Jeżeli jesteśmy osobami fizycznymi, które mają używane ubrania do oddania, można je przekazać fundacjom zajmującym się zbiórką odzieży dla potrzebujących (np. wrzucić do pojemników Caritas lub PCK). Pracownicy posortują materiały na te nadające się do użycia oraz odpady, które należy przekazać dalej do recyklingu. W przypadku niewielkiej ilości odpadów tekstylnych pochodzących z naszych gospodarstw domowych (np. stare buty, podarte zasłony, firany itp.) można wyrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane lub oddać do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), który powinien funkcjonować w każdej gminie w Polsce. Odpady tekstylne pochodzące z produkcji lub przemysłu mogą zostać odebrane, a następnie zutylizowane i przetworzone jedynie przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które dysponują odpowiednimi technologiami, sprzętem i wykwalifikowaną kadrą, a przede wszystkim wiedzą o specyfikacjach odpadów tekstylnych.

Jaki kod odpadu mają tekstylia?

Tekstylia są kategoryzowane pod różnymi kodami odpadów w zależności od tego, w jakich okolicznościach zostały wytworzone odpady tekstylne. Odpady z branży tekstylnej, futrzarskiej oraz obuwniczej możemy znaleźć w grupie 04. Najczęściej spotykane to odpady z przetworzonych (kod 04 02 22) oraz nieprzetworzonych (kod 04 02 21) włókien tekstylnych. Tekstylia wytworzone w gospodarstwach domowych będą klasyfikowane pod kodem 20 01 11, z kolei tekstylia pochodzące z mechanicznego przetwarzania odpadów (np. sortowania) są klasyfikowane pod kodem 19 12 08. Niektóre firmy, które chcą zutylizować odzież ochronną, klasyfikują swoje odpady pod kodem 15 02 03 opisanym jako „sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02”. Poniżej przykładowe kody odpadów tekstyliów, które odbieramy.

KOD ODPADUNAZWA
04 02Odpady z przemysłu tekstylnego
04 02 09Odpady materiałów złożonych (np. tkaniny impregnowane, elastomery, plastomery)
04 02 14*Odpady z wykańczania zawierające rozpuszczalniki organiczne
04 02 15Odpady z wykańczania inne niż wymienione w 04 02 14
04 02 21Odpady z nieprzetworzonych włókien tekstylnych
04 02 22Odpady z przetworzonych włókien tekstylnych
04 02 80Odpady z mokrej obróbki wyrobów tekstylnych
04 02 99Inne niewymienione odpady
15 02Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania i ubrania ochronne
15 02 02*Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB)
15 02 03Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02
19 12Odpady z mechanicznej obróbki odpadów (np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania) nieujęte w innych grupach
19 12 08Tekstylia
20 01Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01)
20 01 11Tekstylia

Czy PSZOK przyjmuje tekstylia?

Tak, niektóre PSZOK-i przyjmują tekstylia. Jednak każdy punkt w Polsce ma nieco odmienne zasady odbierania niektórych rodzajów odpadów. Dlatego przed udaniem się do PSZOK-u w swojej gminie warto bezpośrednio zadzwonić do placówki i dowiedzieć się, co konkretnie jest skupowane.

Czy odzież używana jest odpadem?

Nie, odzież używana nie jest odpadem w świetle definicji „odpadu” zawartej w ustawie o odpadach, ponieważ jest ona użytkowana zgodnie z pierwotnym jej przeznaczeniem.

Gdzie można oddać tekstylia?

Tekstylia można oddać do pobliskiego PSZOK-u, specjalnych pojemników (PCK, Caritas lub innych fundacji) lub firm zajmujących się ich utylizacją (mowa wtedy o hurtowych ilościach odpadów tekstylnych, min. 1 tona). Wszystko zależy od tego, co dokładnie posiadamy na skup tekstyliów.

Jakie są metody recyklingu odpadów tekstylnych i włókienniczych?

Recykling odpadów tekstylnych i włókienniczych obejmuje procesy takie jak mechaniczne przetwarzanie na nowe włókna, chemiczne rozkładanie na surowce, a także wykorzystanie w produkcji izolacji, wypełniaczy czy materiałów budowlanych. Podsumowując – wyróżnia się dwie główne metody recyklingu odpadów tekstylnych i włókienniczych: mechaniczną i chemiczną.

Na czym polega skup odpadów włókienniczych?

Skup odpadów włókienniczych to usługa, w ramach której firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów skupują od producentów tekstylnych odpady włókiennicze, które są następnie recyklowane lub inaczej przetwarzane.

Jakie są korzyści z utylizacji odpadów tekstylnych i włókienniczych?

Utylizacja tych odpadów przyczynia się do redukcji ilości odpadów na wysypiskach, oszczędności surowców, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego.

Jakie są przepisy dotyczące zarządzania odpadami tekstylnymi i włókienniczymi?

Istnieje wiele różnych przepisów i regulacji dotyczących zarządzania odpadami tekstylnymi i włókienniczymi, które wymagają od producentów i importerów odpowiedniego segregowania, zbierania i recyklingu tych odpadów. W ostatnich latach przepisy ulegały ciągłym zmianom, które były odpowiedzią na szczególne trudności z zagospodarowaniem zużytych tekstyliów. W 2018 roku Rada Europy przyjęła pakiet rozporządzeń, dotyczących odpadów, określających nowe zasady gospodarowania odpadami tekstylnymi oraz prawnie wiążące cele recyklingu. Do 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie, w tym Polska, będą musiały wprowadzić sortowaną zbiórkę tekstyliów. Więcej szczegółów na temat przepisów dotyczących zarządzania odpadami tekstylnymi i włókienniczymi można odnaleźć na naszym blogu.

Gdzie można uzyskać więcej informacji o usługach związanych z odpadami tekstylnymi?

Aby uzyskać więcej informacji, warto skontaktować się z lokalnymi urzędami środowiskowymi, stowarzyszeniami branżowymi, a także przeszukać oferty firm specjalizujących się w gospodarce odpadami tekstylnymi i włókienniczymi (takimi jak nasza). Więcej informacji o usługach związanych z odpadami tekstylnymi można uzyskać u jednego z naszych pracowników na infolinii, pisząc zapytanie e-mailowe lub bezpośrednio na stronie internetowej. Zapraszamy również do zapoznania się z blogiem, na którym poruszamy i omawiamy najważniejsze kwestie związane z gospodarką odpadami w Polsce.

WasteMaster
Utylizacja odpadów tekstylno-włókienniczych
Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu odbioru i utylizacji odpadów tekstylnych i włókienniczych, skierowane głównie do przedsiębiorstw. Specjalizujemy się w procesach recyklingu i utylizacji odpadów z firm przemysłowych, produkcyjnych oraz tekstylnych. Zajmujemy się zarówno odpadami czystymi, jak i zabrudzonymi, dostosowując metody recyklingu do specyfiki danego materiału. Współpraca z nami to gwarancja indywidualnego podejścia do każdego klienta. Odbiór tekstyliów realizujemy na terenie całej Polski, wymagając minimalnej ilości odpadów na poziomie 1 tony. Nie zajmujemy się odbiorem odzieży używanej od osób fizycznych. Cały proces współpracy rozpoczyna się od kontaktu z nami, po którym następuje spersonalizowana wycena i możliwość negocjacji warunków. Więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące zamówienia i recyklingu odpadów tekstylnych, można uzyskać, kontaktując się z nami bezpośrednio lub odwiedzając naszą stronę internetową.
Dlaczego z nami?
punktator
Wycena nic nie kosztuje
punktator
Porównasz ceny z 200 różnych firm
punktator
Zamówisz usługę jednym kliknięciem
Wyceń telefonicznie
Wyceń swój odpad

cross